Hosting nedir? ucuz hosting mi? güvenli hosting mi?

hosting, web sitenizin internet ortamında saklama ve yayınlama hizmetine verilen isimdir. Web siteleride aslında Word, Excel gibi birer dosyadır. Bu dosyalara html dosyaları denmektedir. Siz web tarayıcınız ile bir internet adresine girdiğinde, web sunucusu bu html dosyaları sizin bilgisayarınıza gönderir ve web tarayıcınızda bunu gorsel olarak size gösterir.

İster dial-up olsun ister adsl vb. bir bağlantınız olsun; herhangi bir günün herhangi bir saatinde, bu siteye ulaşabilirsiniz. Bu anlamda web hosting hizmeti veren kuruluşun web sunucuları 7x24 devamlı internete bağlıdır. Aynı anda yuzlerce kişinin, aynı sunucuda bulunan yuzlerce web sitesine girdiğini dusunursek; bir web sunucusunun internete bağlantı hızı dial-up, adsl in haricinde direk ana omurgaya yuksek bir hızla bağlanması gerekmektedir. Dolayısı ile web hosting firmalarının sunucuları Mbit’ler mertebesinde direk bağlantı ile internete erişmektedirler.

Web sitenizi html dosyalarının yanında asp ve php dosyaları ilede destekleyebilirsiniz. Asp ve Php aslında birer script dilidir. Bu diller sayesinde web sitenizi dinamik hale getirebilir, kullanıcı ile etkileşimini sağlayabilirsiniz. Örneğin bir ürün kataloğunuzu internette yayınlamak istiyorsunuz. Bu ürünleri statik olarak html dili ile yayınlabilirsiniz. Ancak hergun yeni ürünler eklendikce bu html dosyaları her urun için tekrardan duzenlemeniz eklemeniz gerekecektir. Ancak bir veritabanı yardımı ile bunu ASP veya PHP ile yapmanız durumunda, her yeni ürün için tekrardan bir html dosyası yaratmanıza gerek kalmayacaktır. Yeni gelen ürününüzün özelliklerini veritabanına girmeniz sonucunda, asp yada php veritabanına bağlanıp tüm ürünleri alacak ve otomatik olarak html dosyasını yaratacaktır. 1000 adet gibi bir ürününüz olduğunu düşürseniz, 1000 adet html sayfası yerine, 1 adet asp yada php dosyası ile tüm ürünlerinizi gösterebilirsiniz.

Bu durumda web hosting firmanızın Asp veya Php dillerini destekliyor olması gerekiyor. Asp dilini Windows 2003 sunucularda, Php dilini ise Linux sunucularda kullanabilirsiniz. Web hosting alırken, aldığınız hosting paketinin hangi dilleri desteklediğine dikkat etmelisiniz. Bazı firmalar hem asp hemde php dillerini tek sunucuda desteklemektedirler. Ancak bu iki farklı dil, aslında iki farklı işletim sistemi platformu üzerinde geliştirilmiştir. Bu anlamda Asp Windows sunucuda, Php ise linux sunucuda daha performanslı olarak çalışacaktır. Bu anlamda web hosting firmasının bu dillere hangi platformlarda destek verdiğide önemlidir.
Yine bu dillerle beraber bir veritabanıda kullanmanız gerekmektedir. Asp ile Ms Sql 2000, Php ile isede Mysql veritabanlarını kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde Ms Sql, Windows sunucularda, Mysql ile Linux sunucularda daha performanslı çalışmaktadırlar. Aynı şekilde Asp ile Ms Sql’i, Php ilede Mysql’i en iyi performans değerinde çalıştırabilirsiniz.

Son olarak hangi web hosting firması? Öncelikle bir firma olmasına, sitesinde firmaya ait bilgilerin olmasına dikkat edin. Limited yada Anonim Şirket olması daha bi tercih sebebidir.
Ayrıca msn yada cep telefonu yerine, sabit bir telefon hattı ile destek verip vermedikleride çok onemlidir. Msn yada Konturlu bi cep telefonu ile destek veren yerlerin yarın öbürgün ortadan kaybola riskinin olduğunu unutmamak gerekir. Fiyat açısından da bu işi senelik 10-20$ a yapan yerlerin çoğunun sunucu yurtdışına bulunmaktadır. Oysaki sitenizin yurt içinde hosting edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Yurt içinde hosting hizmeti veren firmaların maliyetleride (Internet bağlantısı, ofis kirası, maaşlar, sunucu fiyatları vs.) oldukca yuksektir. Bu firmalar web hosting işine bir yatırım yaptıklarından dolayı, satış fiyatları verdikleri hizmet ile orantılı olarak yıllık 50-100$ arasında değişmektedir. Bu tur firmalar gelecekte daha iyi hizmet vermek için çalıştıklarından, uzun vadede sitenizi bu tür firmalara teslim edebilirsiniz.

Zeki Kubilay Akyol

Radore hosting
fortunecity.com
webhostingstuff.com
free.pro hosting.com/
hosting

web hosting
pagerank | ana sayfa